Oto słowniczek pojęć marketingowych, które są często używane przez marketerów:

 

 • Targetowanie rynku - Proces identyfikacji grupy docelowej, która ma największe prawdopodobieństwo skorzystania z oferty produktu lub usługi.

 

 • Segmentacja rynku - Podział rynku na mniejsze segmenty na podstawie wspólnych cech demograficznych, behawioralnych, geograficznych lub psychograficznych.

 

 • Badanie rynku - Zbieranie, analiza i interpretacja informacji dotyczących rynku, klientów, konkurencji i trendów, aby podejmować lepsze decyzje marketingowe.

 

 • Marketing mix - Kombinacja czterech podstawowych elementów marketingu, znanych jako "4P": produkt, cena, miejsce (dystrybucja) i promocja.

 

 • Branding - Proces tworzenia i budowania marki, która jest unikalna i rozpoznawalna przez klientów, oraz zarządzanie wizerunkiem marki.

 

 • Kampania reklamowa - Planowane i zintegrowane działania marketingowe, które mają na celu promowanie produktu, usługi lub marki przez określony czas i za pomocą różnych kanałów takich jak np. Facebook Ads lub Google Ads

 

 • Content marketing - Strategia marketingowa polegająca na tworzeniu i udostępnianiu wartościowych i przydatnych treści dla klientów, aby przyciągnąć ich uwagę, budować zaufanie i zwiększać świadomość marki.

 

 • SEO (Search Engine Optimization) - Optymalizacja stron internetowych i treści w celu poprawy ich widoczności w wynikach wyszukiwarek internetowych i zdobywania większej liczby organicznych (niepłatnych) odwiedzin.

 

 • Kampania e-mailowa - Wykorzystanie e-maili jako narzędzia marketingowego do wysyłania spersonalizowanych wiadomości do klientów w celu budowania relacji, generowania sprzedaży i utrzymania lojalności.

 

 • ROI (Return on Investment) - Zwrot z inwestycji - wskaźnik, który mierzy efektywność inwestycji marketingowych, porównując zyski osiągnięte z inwestycji do jej kosztów.

 

 • Call to action (CTA) - Zachęta dla klientów do podjęcia określonej akcji, takiej jak kliknięcie w przycisk, wypełnienie formularza, zakup produktu itp.

 

 • Analiza danych - Zbieranie, analiza i interpretacja danych dotyczących działań marketingowych w celu lepszego zrozumienia zachowań klientów, efektywności kampanii i podejmowania bardziej trafnych decyzji.

 

 • Klient docelowy - Określona grupa osób, na której skupia się działania marketingowe, ponieważ najprawdopodobniej są zainteresowane produktem lub usługą.

 

 • CRM (Customer Relationship Management) - Zarządzanie relacjami z klientami - strategia i systemy służące budowaniu, utrzymaniu i rozwijaniu długoterminowych relacji z klientami w celu zwiększenia lojalności i zysków.

 

 • KPI (Key Performance Indicator) - Kluczowy wskaźnik efektywności, który mierzy osiągnięcia w zakresie określonych celów marketingowych, takich jak sprzedaż, świadomość marki, konwersje itp.

 

To tylko kilka przykładów pojęć marketingowych. Świat marketingu jest obszerny i dynamiczny, więc istnieje wiele innych terminów i pojęć, które również są ważne w tej dziedzinie.

Gra mobilna jako rozszerzenie twojej aplikacji. Czy warto?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym smartfony są stale obecne w naszym życiu, gry mobilne zdobyły ogromną popularność. Dlatego niezależnie od branży, w której działa twoja firma, warto rozważyć stworzenie gry mobilnej jako element identyfikacji Twojej marki. Ale czy to naprawdę opłacalne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

więcej

Jak skutecznie prowadzić profil firmy na SM?

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata biznesu. Aby efektywnie wykorzystać te platformy, warto zastosować kilka kluczowych strategii. W tym artykule omówimy kilka wskazówek dotyczących prowadzenia skutecznego profilu firmy na mediach społecznościowych.

więcej