Wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR) to dwie technologie, które od kilku lat zyskują na popularności. Obie umożliwiają interakcję użytkowników z wirtualnym światem. Jednakże różnią się między sobą pod względem sposobu, w jaki użytkownik korzysta z technologii. W tym artykule wyjaśnimy czym są VR i AR oraz jakie są między nimi różnice.

Dziewczyna korzystająca ze sprzętu i okularów VR w salonie gier VR

 

Wirtualna rzeczywistość (VR)

Technologia VR umożliwia użytkownikom wejście w świat wirtualny, który jest całkowicie odmienny od rzeczywistości. Za pomocą specjalnych okularów VR i kontrolerów użytkownik może widzieć i interaktywnie oddziaływać z wirtualnym światem, który został stworzony przez programistów. Wirtualna rzeczywistość jest często stosowana w grach wideo. Ale może być również wykorzystywana w medycynie, szkoleniach, czy do tworzenia wizualizacji architektonicznych.

Aby zanurzyć się w świecie wirtualnym, użytkownik musi mieć dostęp do sprzętu VR, który składa się z okularów, kontrolerów i specjalnego oprogramowania. Okulary VR wykorzystują dwa ekrany, które wyświetlają obraz na każdym oku, co tworzy efekt trójwymiarowego obrazu. Kontrolery VR pozwalają na interakcję z wirtualnym światem. Użytkownik może się poruszać, wchodzić w interakcję z przedmiotami i przemieszczać się po wirtualnym świecie.

Mockup telefonu z aplikacją AR przedstawiającą pszczołę 3D

 

Rozszerzona rzeczywistość (AR)

Rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która umożliwia użytkownikom interakcję z rzeczywistością, ale z dodatkowymi elementami, które zostały stworzone wirtualnie. Za pomocą na przykład smartfonów użytkownik może zobaczyć wirtualne obiekty w rzeczywistym świecie i interaktywnie z nimi oddziaływać.

AR może być wykorzystywane do celów rozrywkowych, ale również do zastosowań w biznesie, edukacji, czy medycynie. Na przykład, lekarze mogą wykorzystać AR, aby wyświetlić wirtualne modele narządów pacjentów w czasie rzeczywistym, co pomaga w diagnozowaniu i planowaniu leczenia.

Różnice między VR i AR

Główną różnicą między VR i AR jest sposób, w jaki użytkownicy oddziałują z technologią. VR pozwala użytkownikom na wejście w zupełnie odmienny świat, który został stworzony wirtualnie. AR natomiast dodaje wirtualne elementy do rzeczywistego świata. Inną różnicą jest także sposób, w jaki użytkownik korzysta z tych technologii. W przypadku VR, użytkownik zanurza się w wirtualnym świecie za pomocą specjalnego sprzętu i oprogramowania. Dzięki czemu może zupełnie oddać się wirtualnej rzeczywistości. W AR, użytkownik widzi rzeczywisty świat, ale z dodatkowymi elementami wirtualnymi. Owe elementy mogą być wyświetlane na ekranie urządzenia mobilnego lub okularów AR.

Kolejną różnicą między VR i AR jest zastosowanie tych technologii. VR jest często wykorzystywane w grach wideo i do rozrywki, ale może być również stosowane w różnych branżach, takich jak edukacja, medycyna, architektura i przemysł. Z kolei AR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak reklama, turystyka, handel czy rozrywka, ale również w edukacji, biznesie i medycynie.

Podsumowując, VR i AR to dwie technologie, które umożliwiają użytkownikom interakcję z wirtualnym światem. Różnią się one między sobą pod względem sposobu, w jaki użytkownik korzysta z technologii oraz zastosowań tych technologii. Mimo to, obie technologie mają ogromny potencjał. Z związku z tym są wykorzystywane w wielu dziedzinach, aby poprawić jakość życia ludzi i zwiększyć efektywność biznesową.

Chcesz stworzyć świat w rzeczywistości VR lub AR? 

A może chcesz stworzyć aplikację? Możemy zrobić to za Ciebie! Tworzenie aplikacji AR lub rozszerzonej rzeczywistości to nasza działka.