Nie tak dawno temu grafika komputerowa była traktowana jako czarna magia, którą opanować mogli tylko najbardziej skomputeryzowani. Nie trzeba było mieć szczególnych umiejętności plastycznych, zmysłu estetycznego czy kreatywności by brylować w towarzystwie jako magik pikseli.

To spojrzenie się jednak diametralnie zmienia. Kiedyś jeden od wszystkiego - grafik - podejmowany był do wszelkich zadań związanych z projektowaniem komputerowym i miał w tym obszarze dużą swobodę - byle się “klikało” i było kolorowe. Teraz nie wyobrażamy sobie takiego podejścia, a konkretne umiejętności projektantów i ich doświadczenie wiążą się z sowitym wynagrodzeniem. 

Obecnie projektowanie graficzne, na przykład stron internetowych nie polega jedynie na “wrzucenie” kolorowych obrazków do Internetu. Stoi za tym grupa specjalistów, którzy sprawiają, że strona czy aplikacja nie tylko dobrze wygląda, ale także jest płynna i przyjemna w korzystaniu oraz sprzyja pozyskiwaniu nowych klientów. Takimi specjalistami są UX i UI designerzy. 

UX i UI są często ze sobą mylone, jednak to duży błąd. Choć współpracują nad jednym projektem, UX i UI designerzy mają inny zakres obowiązków i pole, nad którym sprawują pieczę. 

 

Co to UI?

UI - User Interface (z ang. interfejs użytkownika) jest tym wszystkim, co widzisz patrząc na stronę www lub aplikację. Dotyczy oprawy graficznej czyli doboru kolorów, fontów - czcionek, układu strony i innych - wszystko to, co wyświetla Ci się na interfejsie, czyli stronie przeglądania. UI designer tworzy layout strony rozmieszczając wszystkie elementy tak, by były estetyczne, komponowały się ze sobą, a strona była przejrzysta. 

 

Co to UX?

UX - jest skrótem od User Experience (z ang. doświadczenie użytkownika). Dotyczy to również, jak w przypadku UI, działania stron i aplikacji, jednak skupia się na ich odbiorze przez użytkowników. Są to badania i rozmowy przeprowadzane przez UX designera z grupą osób testujących daną aplikację, na których podstawie ustala się na przykład jaka ikona przekierowuje na którą podstronę, gdzie powinien być przycisk, w którym miejscu umieścić koszyk itp. UX designer dba, by z Twojej strony www lub aplikacji korzystało się wygodnie i intuicyjnie.

Jakie cechy powinien mieć UI designer?

Praca UI designera wymaga kreatywnego podejścia do problemów, nietuzinkowych pomysłów oraz umiejętności kompozycji i zmysłu estetycznego. Projektant interfejsu musi znać zasady projektowania w przestrzeni internetowej oraz - co jest podstawą - programy graficzne. Jako UI designer musisz stworzyć przestrzeń łączącą konsumenta z produktem - czyli właśnie interface. Jest to praca kreatywna, nie wymagająca zbyt wielu interakcji z innymi, dlatego często jest zdalna. 

 

Jakie cechy powinien mieć UX designer?

UX designer natomiast musi być przede wszystkim empatyczny i kontaktowy, ponieważ większość jego pracy polega na rozmowach i interakcji z grupą testującą nową witrynę bądź aplikację. Powinien także mieć analityczny umysł, mieć wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, architektury informacji i SEO. To on informuje UI designera co należy zmienić w projekcie, aby był bardziej intuicyjny i nie frustrował użytkownika. Przyda się również umiejętność tworzenia person - modeli postaci przedstawiających użytkowników danej aplikacji. 

 

Potrzebujesz wsparcia?

Twoja firma potrzebuje spójnej i estetycznej strony internetowej? A może chcesz stworzyć aplikację? Zaufaj doświadczonym - sprawdź nasze portfolio i przekonaj się, że wszystko jest możliwe!

 

Gra mobilna jako rozszerzenie twojej aplikacji. Czy warto?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym smartfony są stale obecne w naszym życiu, gry mobilne zdobyły ogromną popularność. Dlatego niezależnie od branży, w której działa twoja firma, warto rozważyć stworzenie gry mobilnej jako element identyfikacji Twojej marki. Ale czy to naprawdę opłacalne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

więcej

Jak skutecznie prowadzić profil firmy na SM?

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata biznesu. Aby efektywnie wykorzystać te platformy, warto zastosować kilka kluczowych strategii. W tym artykule omówimy kilka wskazówek dotyczących prowadzenia skutecznego profilu firmy na mediach społecznościowych.

więcej