Wszelkie zasady związane z liternictwem, a zatem rodzaj pisma, kształt i wielkość liter, kerning, interlinia, rozmieszczenie wierszy w kolumnie to typografia, a w zasadzie cechy typograficzne. Projektowanie graficzne powinno nadawać odpowiednią formę tekstowi. Oczywiście nadal bardzo ważna jest treść, ale składową przekazu dla odbiorcy w nie mniejszym stopniu jest wygląd tekstu. Typografia w projektowaniu graficznym odgrywa kluczową rolę. Dlaczego warto o nią zadbać? Jaka jest jej rola?

Identyfikacja poprzez typografię

W ostatnim czasie nie trudno zauważyć, że zasady typografii nie są już tak zaniedbywane, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak można trafić na logo, strony internetowe, które trudno odczytać, co zdecydowanie zniechęca do kontaktu z firmą, zapoznania się treścią strony. Identyfikacja wizualna, grafika reklamowa, projektowanie stron internetowych nie mogą się obyć bez przemyślanej typografii. W pierwszej kolejności odbiorca skupia się na ogólnym wydźwięku projektu graficznego, a dopiero w drugiej kolejności analizuje wartość merytoryczną. Od przejrzystości tekstu zależy, czy odbiorca zechce w ogóle zagłębić się w treść.

Logo, jako podstawowy element identyfikacji wizualnej realizuje funkcję identyfikacji pod warunkiem doboru oryginalnego fontu, spójnego stylu typograficznego dla określonego celu komunikacyjnego. Odmienna typografia powinna cechować projekt logo w przypadku identyfikacji firmy budowlanej, inna zaś dla firmy jubilerskiej. Ważne są zasady i wartości, ale także ogólnie rozpowszechnione skojarzenia. Typografia sugeruje charakter marki. Dobrze dobrana typografia nie budzi zastanowienia i nie przeszkadza w odbiorze projektu graficznego. Patrząc na typografię, nie wiedząc, czym ona w rzeczywistości jest, podświadomie wyrabiamy sobie określone zdanie na temat tego, czego dotyczy, zwłaszcza na temat danej marki. Nigdy nie należy umniejszać roli typografii w projektowaniu graficznym. Profesjonalny projekt logo Poznań i inne miasta oferują na bardzo wysokim poziomie. Jeśli sami nie wiemy, jak się do tego zabrać, warto skorzystać z pomocy fachowców.