Tworząc własną markę, każdy dąży do tego, aby zaistniała w świadomości jak największej liczby osób. Reklama jest bez wątpienia doskonałym sposobem na rozpropagowanie funkcjonującego od niedawna na rynku brandu, lecz w dzisiejszych czasach wykonanie jej w taki sposób, aby była nie tylko skuteczna, ale też nienachalna, staje się coraz trudniejszym zadaniem. Jak więc zachwycić klienta, zamiast wywoływać automatyczne reakcje obronne organizmu na pojawienie się w telewizji setny raz doskonale znanego mu spotu, na widok kolejnego płotu obwieszonego plakatami lub widniejącego nad głową i rażącego z daleka w oczy billboardu? Trzeba stworzyć coś nowego i oryginalnego.

Czego od reklamy marki oczekuje współczesny konsument?

W dzisiejszych czasach nad wykonaniem reklamy marki niejednokrotnie pracuje sztab osób. Ogromna konkurencja i coraz łatwiejszy dostęp do bardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi sprawiają, że obecnie nie wystarczy powiedzieć: „Cukier krzepi”, by jeszcze tego samego dnia zaczął on znikać hurtowo z półek sklepowych.

XXI-wieczny konsument jest znacznie bardziej wymagający od przedstawicieli poprzednich pokoleń, oczekując od reklamy więcej niż banalnych haseł, piosenek czy maksymalnie szeroko uśmiechniętych aktorów zachwalających dany produkt. Dziś liczy się szczególnie humor, dbałość o szczegóły oraz element zaskoczenia. Ten ostatni jest prawdopodobnie najistotniejszy, dlatego w celu zachwycenia Klienta warto czasami sięgnąć po niekonwencjonalne środki, niż liczyć, że kolejna reklama, powielająca utarte schematy, przyniesie oczekiwane efekty.

Reklama marki

Skuteczne sposoby na zachwycenie klienta

Wszyscy doskonale pamiętamy reklamy pewnej sieci komórkowej, w spotach której udział brali członkowie kabaretu Mumio. Ich zabawne dialogi sprawiły, że, choć szybko Polacy nauczyli się ich na pamięć, nie przełączali od razu kanału telewizyjnego na inny, gdy na ekranie ich odbiorników pojawiały się twarze wspomnianej grupy.

Podobnie było też choćby z reklamami sieci sklepów, której nazwa nawiązuje do czerwonego owada z czarnymi kropkami. Teksty typu: „Ananas wyszedł z puszki - podobno śmietanę ubił” stały się wręcz kultowe. Inteligentna gra słów, zatrudnienie stosownych osób (niekoniecznie znanych z okładek kolorowych czasopism) do reklamy marki i stworzenie jej przy użyciu nowoczesnych narzędzi to klucz do sukcesu. Obecnie można zrealizować niemal każdy pomysł, nie zawsze przeznaczając na ten cel wielkie sumy pieniędzy, czego najlepszym przykładem będzie stworzenie krótkiego filmu lub animacji filmowej.

Wizualna reklama marki jedną z najczęściej spotykanych

Reklama marki kojarzy nam się najczęściej z nadawanymi pomiędzy kolejnymi programami telewizyjnymi spotami, ale warto pamiętać o tym, że nie każda firma musi ruszać już na samym początku swej działalności na podbój jednego z największych mediów. Jeśli nie mamy takich ambicji i staramy się dotrzeć do ludzi w nieco inny sposób, można porzucić myśl o stworzeniu innowacyjnej reklamy w postaci filmu czy animacji na rzecz np. wykonania funkcjonalnej, przyjaznej w obsłudze strony internetowej czy aplikacji.

W końcu one także służą w znacznej mierze do zachwalania oferowanych przez siebie artykułów bądź usług, więc czemu nie podążać właśnie tą drogą? Szczególnie że od dość dawna już kolejne sfery życia ludzkiego przenoszą się do wirtualnego świata, co niejako wymusza na przedsiębiorstwach uczestnictwo w internetowej rywalizacji o zdobycie przychylności potencjalnych klientów.

Wizualna reklama marki

Tradycyjne sposoby reklamowania produktu również mogą zachwycić Klientów

Jeśli natomiast ktoś należy do tzw. tradycjonalistów ceniących sobie sprawdzone rozwiązania lub dysponuje ograniczonym budżetem, śmiało może spróbować przyciągnąć uwagę przedstawicieli swojej grupy docelowej doskonale znanymi ulotkami reklamowymi. Jak zachwycić klienta kawałkiem papieru lub tektury? Może poprzez wykonanie ich w taki sposób, aby musiał je najpierw otworzyć, by dotrzeć do treści? A może poprzez umieszczenie na nich ciekawej, intrygującej grafiki? Sposobów jest wiele, a ludzka wyobraźnia w zasadzie nieograniczona, co należy wykorzystać, posługując się rozwiązaniami na miarę swoich potrzeb oraz oczekiwań klientów.