W dzisiejszym społeczeństwie działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) nie jest już czymś, co warto stosować. To trzeba praktykować!

Co to CSR? Jakie są formy CSR? Postaramy się rozjaśnić ten temat.

W praktyce społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) można rozumieć jako inwestowanie przedsiębiorstw w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach. Przyczynia się to do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.

Jednak zainicjowanie programu CSR może być trudne. Zdobycie poparcia kadry kierowniczej, przypisanie obowiązków i znalezienie odpowiedniego opracowania planu CSR to jedne z największych przeszkód do pokonania.

 

 

Korzyści ze społecznej odpowiedzialności biznesu:

CSR zwiększa zaangażowanie pracowników 

Szeroko zakrojone badania dowodzą, że CSR i silne poczucie celu aktywnie przyczyniają się do wzrostu zaangażowania pracowników. Zaangażowanie pracowników to nie tylko KPI do pomiaru skuteczności CSR; jest to pozytywna miara dla innych statystyk wydajności biznesowej. Zaangażowani pracownicy mają 17% wzrost produktywności i są o 21% bardziej dochodowi. Odwdzięczanie się społeczności to pozytywne koło, w którym zaangażowani pracownicy są wzbogacani o możliwości wolontariatu, które dodatkowo ich angażują i zachęcają. 

CSR poprawia wyniki finansowe 

Kiedy próbujesz zdobyć poparcie kierownictwa dla swojego programu CSR, często spada to na finanse. Interesariusze chcą wiedzieć, czy dany projekt przyniesie pozytywny zwrot z inwestycji. Badania pokazują, że CSR i zrównoważone inicjatywy pozytywnie wpłynęły na wyniki biznesowe.

CSR wspiera lokalne i globalne społeczności 

Pomimo wszystkich korzyści, jakie Twoja firma czerpie z prezentowania swoich inicjatyw CSR, łatwo jest przeoczyć jego główną ideę. CSR daje ludziom dźwignię i platformę, której potrzebują, aby zmieniać społeczności lokalne i globalne.  Firmy są często zbiorami podobnie myślących, utalentowanych ludzi pracujących nad szerszą wizją. Jeśli znajdziesz program CSR zgodny z wartościami firmy, Twoja działalność ma szansę przyczynić się do lepszego jutra. 

Możliwości prasowe 

Skuteczny CSR może uzyskać doskonałą prasę. Jeśli Twoja organizacja walczy o popularność online i zainteresowanie prasy, Twoja inicjatywa CSR może być przepustką na rynek. Stworzenie programu CSR, który zostanie zauważony, zapewni pozytywny wzrost świadomości Twojej marki i ogólnego powiązania z marką online.

Zwiększa retencję i lojalność klientów 

Dobrze prowadzony CSR daje firmie szansę na pokazanie spójności i zdobycie lojalności, co ostatecznie przekłada się na utrzymanie klientów i wzrost sprzedaży. Badania pokazują, że 87% Amerykanów jest bardziej skłonnych do kupowania produktu od firmy, z którą mają wspólne wartości, a ponad połowa wszystkich konsumentów jest skłonna zapłacić dodatkowo za produkt, jeśli kupuje od firmy z solidną strategią CSR. Upewnij się, że Twoje inicjatywy CSR są zgodne z wartościami Twoich klientów. W ten sposób zaufają oni Twojej firmie i pozostaną lojalni wobec waszej wspólnej misji.

CSR poprawia wizerunek pracodawcy 

Ostatnie na naszej liście, ale na pewno nie mniej ważne, są korzyści z budowania marki pracodawcy, które mogą generować dobre inicjatywy CSR. To może być walka o przyciągnięcie i zatrzymanie wartościowych pracowników. Badania wykazały, że 82% pracowników z pokolenia Z uważa CSR za istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji o wyborze kolejnego pracodawcy. Nie kończy się to jednak na młodszych pokoleniach. LinkedIn odkrył, że 75% kandydatów bada reputację firmy w Internecie przed złożeniem wniosku o stanowisko. Nie lekceważ korzyści, jakie CSR może przynieść dla Twoich strategii rekrutacji i utrzymania personelu. 

 

Gra mobilna jako rozszerzenie twojej aplikacji. Czy warto?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym smartfony są stale obecne w naszym życiu, gry mobilne zdobyły ogromną popularność. Dlatego niezależnie od branży, w której działa twoja firma, warto rozważyć stworzenie gry mobilnej jako element identyfikacji Twojej marki. Ale czy to naprawdę opłacalne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

więcej

Jak skutecznie prowadzić profil firmy na SM?

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata biznesu. Aby efektywnie wykorzystać te platformy, warto zastosować kilka kluczowych strategii. W tym artykule omówimy kilka wskazówek dotyczących prowadzenia skutecznego profilu firmy na mediach społecznościowych.

więcej