Z reklamą zewnętrzną mamy styczność każdego dnia. Widzimy ją jadąc autobusem, idąc na spacer z psem, czy czekając na przystanku na tramwaj. Reklama zewnętrzna, bo właśnie o niej mowa, jest z nami właściwie od zawsze, a co więcej, nic nie wskazuje na to aby miała w najbliższym czasie zniknąć. Dlaczego tego typu forma promocji od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a także jakie są najskuteczniejsze rodzaje reklamy zewnętrznej?

Reklama zewnętrzna outdoor - rodzaje i przykłady

Popularność wyżej wymienionej formy reklamy wynika przede wszystkim z faktu, że może ona znaleźć się w ważnych ciągach komunikacyjnych miast, przykuwając uwagę zarówno przechodniów, jak i kierowców oraz pasażerów aut, autobusów itp.

Ze względu na mnogość rodzajów i form reklamy zewnętrznej, wymieniamy najważniejsze z nich, powołując się jednocześnie na skuteczność wskazanych przykładów.

Billboard

Jest jedną z najbardziej powszechnych form reklamy zewnętrznej, która prostym i skutecznym przekazem wspiera działania marketingowe marek budując ich wizerunek. Wśród billboardów wskazać można te wolnostojące, jak i te przytwierdzone do nieruchomości. Dzięki wielkiemu formatowi billboardu nie sposób nie zauważyć reklamy, która się na nim znajduje, zwłaszcza jeżeli mieści się on w miejscu ruchliwym i często uczęszczanym.

Komunikacja miejska

Coraz bardziej popularne stało się oklejanie środków komunikacji miejskiej treściami marketingowymi – całych pojazdów, bądź tylko wybranych ich części. Taka forma reklamy dedykowana jest osobom korzystającym z komunikacji publicznej. Poruszając się autobusem czy pociągiem, pasażerowie mają czas na to, aby swobodnie zapoznać się z komunikatem reklamowym. Reklamy, które zamieszczane są z tyłu autobusów powinny być ulokowane na wysokości wzroku kierowców, umożliwiając im zapoznanie się z ofertą promowanej marki. Taka reklama jest też ciągle “w ruchu”.

Reklama ambientowa

Z reguły w ramach reklamy ambientowej prowadzone są jednorazowe działania reklamowe, ściśle wpasowane swoim kontekstem w całe otoczenie. Reklama ambientowa prowadzi dialog nie tylko z odbiorcą, ale i z całym zewnętrznym środowiskiem. Ta forma reklamy wykorzystuje różne czynniki zewnętrzne, w których otoczeniu się znajduje.

Reklama zewnętrzna - wady i zalety

Z racji swej specyfiki reklama zewnętrzna ma sporo zalet dla potencjalnego reklamodawcy: dociera do bardzo szerokiego grona odbiorców, cechuje się wysokim współczynnikiem kontaktu (jest stale widoczna), zwykle ma prosty i zrozumiały przekaz (do rzadkości należą sytuacje, gdy osoba patrząca np. na billboard zastanawia się co to jest i czego dokładnie dotyczy przekaz), daje także możliwość zastosowania jej wyłącznie na ograniczonym terytorialnie obszarze.

Reklama zewnętrzna - zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Outdoor jako forma zagospodarowania przestrzeni budzi jednak również pewne kontrowersje. Do największych i najczęściej podkreślanych wad tego rodzaju reklamy należy jej zbyt duża ingerencja w krajobraz (zarówno pozamiejski, jak i miejski – tzw. zanieczyszczenia wizualne), której przykłady widać szczególnie w dużych miastach. Zwraca się też uwagę na uciążliwość niektórych form reklamy wielkoformatowej: wideo billboardy umieszczone w pobliżu dróg rozpraszają kierowców, bywają również sporym utrudnieniem dla mieszkających w pobliżu osób, do których mieszkań wpada nawet w nocy światło emitowane przez ekrany.

Gra mobilna jako rozszerzenie twojej aplikacji. Czy warto?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym smartfony są stale obecne w naszym życiu, gry mobilne zdobyły ogromną popularność. Dlatego niezależnie od branży, w której działa twoja firma, warto rozważyć stworzenie gry mobilnej jako element identyfikacji Twojej marki. Ale czy to naprawdę opłacalne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

więcej

Jak skutecznie prowadzić profil firmy na SM?

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata biznesu. Aby efektywnie wykorzystać te platformy, warto zastosować kilka kluczowych strategii. W tym artykule omówimy kilka wskazówek dotyczących prowadzenia skutecznego profilu firmy na mediach społecznościowych.

więcej