Kreacja wizerunku firmy w świadomości potencjalnych klientów jest jednym z podstawowych zadań wielu przedsiębiorstw. Coraz większą wagę przywiązuje się także do kreacji wizerunku wśród samych pracowników. W tym celu często wykorzystywane są filmy korporacyjne (ang. corporate video), których głównym zadaniem nie jest marketing, a właśnie pokazanie działań korporacji “od kuchni”.

Corporate video – pojęcie

Film korporacyjny odpowiada za wykreowanie wizerunku firmy w świadomości klientów oraz pracowników. Dzięki nim odbiorca może poznać niejako atmosferę panującą w danym środowisku, kulturę organizacyjną, relacje między pracownikami poszczególnych szczebli, a także wyznawane przez korporację wartości oraz jej misję. Film jednoznacznie wiąże się z employer brandingiem, czyli działaniami, których celem jest budowanie wizerunku firmy jako “pracodawcy z wyboru”. Najczęściej przyjmuje formę prezentacji graficznej, animacji, a także filmu dynamicznego.

Corporate video – charakterystyka filmu korporacyjnego

Posługiwanie się na szeroką skalę atrakcyjnym materiałem filmowym niesie za sobą wiele korzyści. Film korporacyjny, aby prawidłowo pełnić swoją funkcję, musi składać się z kilku podstawowych cech. Prace rozpoczyna się od odpowiednio skonstruowanego scenariusza, który pomoże zaprezentować wszystkie pożądane elementy i pokazać markę w odpowiednim świetle. Scenariusz powinien zawierać jasny i spójny przekaz, być skierowany do właściwie dobranej grupy docelowej, dzięki czemu zostanie odebrany zgodnie z naszymi intencjami.

Na czym powinien skupiać się corporate video?

Ważne jest skupienie się na najważniejszych tematach, aby w filmie nie panował chaos. W przypadku chęci poruszenia zbyt wielu wątków, jego forma nie będzie atrakcyjna dla widza, bez względu na to, czy będzie to poszukiwany przez nas pracownik, czy potencjalny klient. Jedną z cech corporate video jest emocjonalny przekaz. Mamy naturalną tendencję do lepszego zapamiętywania momentów, które wzbudziły w nas silne emocje. Bardzo ważnym aspektem jest wezwanie oglądających do działania. Film korporacyjny tworzy się w określonym celu - pracownik lub klient ma zostać skutecznie zachęcony do podjęcia konkretnego działania.

Corporate video – cele

Film korporacyjny może być tworzony z różnych względów i dotykać różnorodnych kwestii. Do najpopularniejszych celów należą:

  • promocja – głównym zadaniem tego rodzaju filmu jest zaprezentowanie potencjału firmy. W znacznej większości pełnią funkcję spotu reklamowego, a jego podstawowym celem jest np. ukazanie najważniejszych aspektów konkurencyjności, zwiększenie świadomości marki oraz propagowanie idei i misji firmy;
  • prezentacja wizerunku firmy – tego typu video pełni funkcję wizerunkową, której zadaniem jest podkreślenie lub uświadomienie potencjalnym klientom i pracownikom wielkości danego przedsiębiorstwa oraz np. szerokiego wachlarza oferowanych usług/produktów;
  • poprawa wizerunku firmy jako pracodawcy (employer branding), czyli dążenie do pozyskania nowych pracowników. Filmy te kierowane są bezpośrednio do osób zainteresowanych podjęciem pracy w danej firmie, najczęściej przedstawiane są w nich pozafinansowe korzyści płynące ze współpracy.

Corporate video – przydatne narzędzie

Podsumowując, film korporacyjny jest bardzo przydatnym narzędziem, za pomocą którego można przedstawić nową firmę, ugruntować wizerunek marki już obecnej na rynku, a nawet poinformować o nowym projekcie, akcji, wydarzeniu lub też pozyskać kolejnych pracowników. Jak zatem widać corporate video, może pełnić wiele funkcji i dziś z tego faktu doskonale zdają sobie sprawę już nie tylko największe korporacje, ale także mniejsze przedsiębiorstwa.

Gra mobilna jako rozszerzenie twojej aplikacji. Czy warto?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym smartfony są stale obecne w naszym życiu, gry mobilne zdobyły ogromną popularność. Dlatego niezależnie od branży, w której działa twoja firma, warto rozważyć stworzenie gry mobilnej jako element identyfikacji Twojej marki. Ale czy to naprawdę opłacalne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

więcej

Jak skutecznie prowadzić profil firmy na SM?

Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata biznesu. Aby efektywnie wykorzystać te platformy, warto zastosować kilka kluczowych strategii. W tym artykule omówimy kilka wskazówek dotyczących prowadzenia skutecznego profilu firmy na mediach społecznościowych.

więcej